Šta je Duolingo test?
Većina ljudi koji su zainteresovani za učenje stranih jezika su čuli za Duolingo aplikaciju. Ono što je novina jeste da sada na toj aplikaciji možete polagati Duolingo test engleskog jezika umesto TOEFL i IELTS testa, kako biste dokazali da posedujete nivo znanja ovog jezika koji je potreban da biste studirali u inostranstvu. Usled pojave globalne pandemije, Duolingo test engleskog jezika (Duolingo English Test –DET) je sve popularniji jer se radi online, za razliku od ostalih međunarodnih ispita koji se uglavnom polažu u odgovarajućim centrima za testiranje poznavanja engleskog jezika. Test ima specifičnu strukturu i znatno se razlikuje od ostalih međunarodno priznatih ispita.
Kako izgleda test?
Prilikom polaganja testa, potrebno je da imate pasoš, vozačku dozvolu ili ličnu kartu. Takođe, treba da budete sami u tihoj i dobro osvetljenoj prostoriji kako bi mogli dobro da vas vide. Test radite na računaru i potrebna je dobra internet konekcija, kamera, mikrofon i zvučnici. Nije dozvoljeno korišćenje nikakve dodatne opreme i uređaja prilikom rađenja testa. Na sledećem linku možete da pogledate tipove pitanja koji se pojavljuju na Duolingo testu https://englishtest.duolingo.com/readiness, a na ovom linku možete pogledati video sa instrukcijama za polaganje testa https://englishtest.duolingo.com/resources. Što se samog testa tiče, traje sat vremena. Najpre ćete čuti pravila i instrukcije kako da radite test, zatim se radi deo testa za određivanje nivoa, a na kraju se nalazi deo koji se ne ocenjuje već šalje ustanovama za koje ste aplicirali – video intervju i pismeno odgovaranje na pitanje.
Pitanja sa kojima se možete susreti na testu su raznovrsna. Zadatak može biti da od liste reči koje čujete ili pročitate izaberete one koje pripadaju engleskom jeziku.
Takođe možete dobiti zadatak da dopišete slova kako biste napravili reč i dopunili tekst, kao i da zapišete ono što ste čuli ili da naglas pročitate rečenicu.
Za neke zadatke prikazaće vam sliku i trebalo bi da izgovorite engleski naziv za ono što se na slici nalazi, pri čemu testiraju vaš izgovor i poznavanje vokabulara engleskog jezika. Dobićete zadatak i da napišete jednu rečenicu o slici.
Još jedna vrsta zadataka je da pričate o zadatoj temi barem 30 sekundi, uz ponuđene smernice o čemu biste mogli da pričate. Takođe, imaćete zadatak da pismeno odgovorite na pitanje koristeći najmanje 50 reči.
Prethodno pomenute vrste pitanja mogu se javiti bilo kojim redosledom.
Na kraju testa ćete imati zadatak da pričate od 1 do 3 minuta o jednoj od ponuđenih tema koju izaberete. Dobićete i zadatak da pišete 3 do 5 minuta o temi koju izaberte od ponuđenih. Ova 2 zadatka se ne ocenjuje, ali se vaši odgovori šalju ustanovama za koje aplicirate. Za oba zadatka imate 30 seknudi da pročitate pitanje i pripremite odgovor.
Test se prilagođava vašem nivou dok ga radite i težina svakog sledećeg pitanja zavisi od toga kako ste odgovorili na prethodna. Dok odgovarate tačno na pitanja, svako sledeće će biti sve teže, a kada odgovorite netačno sledeće pitanja će biti lakša dok ponovo ne odgovorite tačno. Ovaj princip se koristi kako bi preciznije odredili vaš nivo znanja jezika, tako što će vam postavljati pitanja koja odgovaraju vašim trenutnim veštinama i znanju engleskog jezika.
Način pripreme
Na ovom linku možete da uradite besplatan probni test, samo je neophodno da se prethodno prijavite. Ne postoje zvanični materijali za pripremu ovog testa. Za početak možete da uradite njihov zvanični probni test na sledećem linku, https://englishtest.duolingo.com/register koji traje kraće od pravog testa, ali ćete dobiti jasnu ideju kako sam test izgleda.
Kako biste što bolje uradili ovaj test, bitno je da podignete nivo opšteg engleskog. Kao i za sve ostale testove, testiraće vaše veštine razumevanja pročitanog i odslušanog, pisanja i pričanja na engleskom jeziku. Stoga bi trebalo da u što većoj meri budete izloženi engleskom jeziku. Gledanje filmova, čitanje novinskih članaka, čitanje knjiga, sve su to načini da unapredite prve dve veštine, a koristeći naučeno u raznim situacijama možete poboljšati i druge dve. Moguće je kombinovati i materijale za pripremu drugih ispita za neke delove ovog testa. Ako vam je ipak lakše da vas neko usmerava i daje savete kako da što efikasnije naučite jezik i prilagodite se samom testu, možete pogledati našu ponudu kurseva na sledećoj stranici: https://professionalenglish.rs/.
Pros and Cons
Dobra strana ovog testa je svakako dostupnost, jer ovaj test možete polagati kada i gde god želite bez prethodnog zakazivanja. Test možete polagati koliko god puta želite, samo ne više od dva puta u periodu od 30 dana. Još jedna prednost je i to što rezultate dobijate u roku od četrdeset osam sati, za razliku od ostalih ispita za koje rezulate uglavnom čekate od 5 do 7 dana. Takođe, Duolingo test engleskog jezika je dosta povoljniji od ostalih testova i košta 49 dolara. Rezultate testa možete poslati na koliko god univerziteta želite bez ikakvih dodatnih troškova. Sve veći broj univerziteta (preko 3000 ustanova) prihvata rezultate ovog testa ukoliko niste u mogućnosti da polažete TOEFL ili IELTS ispit. Spisak ustanova koje priznaju ovaj test možete pogledati na sledećem linku: https://englishtest.duolingo.com/institutions.
Međutim, veliki broj fakulteta i dalje zahteva da imate određeni rezultat na TOEFL i IELTS testovima, koji su svakako bolje osmišljeni za procenu nivoa znanja budućih akademaca. Takođe, tokom priprema za ove testove, bolje ćete se pripremiti za sve ono što vas očekuje na studijama u inostranstvu jer ovi testovi imaju sveobuhvatniji i za fakultete relevantniji sadržaj. Za TOEFL I IELTS postoje zvanično objavljeni materijali za pripremu, dok za Duolingo test engleskog jezika ne postoji zvanični materijal za pripremu, tako da je teže naći material koji bi vas pripremio za ono što vas očekuje na samom testu.
Prijavljivanje i rezultati
Moguće je ostvariti od 10 do 160 poena na Duolingo testu. Četiri oblasti koje se testiraju su Literacy (ability to read and write), Comprehension (ability to read and listen), Conversation (ability to listen and speak), and Production (ability to write and speak). Na sledećem linku možete da pogledate sistem ocenjivanja ovog testa, kao i uporednu skalu za rezultate TOEFL testa / IELTS testa/ CEFR nivoa i Duolingo testa engleskog jezika https://englishtest.duolingo.com/scores. Većina fakulteta zahteva od 110 do 125 poena na ovom testu, što je jednako B2 ili C1 nivou jezika.
DET vs. TOEFL/IELTS
Ukoliko su Vam potrebni rezultati u što kraćem vremenskom roku, a fakultet za koji ste zainteresovani priznaje rezultate Duolingo testa engleskog jezika, polaganje ovog testa može da bude dobra opcija. Uz kombinovanje odgovarajućih materijala za pripremu, taj ispit je moguće položiti u kratkom roku. Ako se ipak odlučite za sigurniju varijantu, odnosno TOEFL ili IELTS koji su priznati na skoro svim fakultetima, možete se spremiti za polaganje nekog od ova dva ispita u našem Edukativnom centru Professional English.
Biljana Marković
Upis na opšte kurseve engleskog jezika u toku!