Kako učiti opšti engleski i poslovni engleski – da bude interesantno, kreativno, zanimljivo i, nadasve, korisno? U nastavku teksta možete pročitati nekoliko saveta vezanih za ovu temu.
Užurbani tempo života, manjak slobodnog vremena i umor koji nas sustigne na kraju dana jesu neki od presudnih faktora koji nas sprečavaju u odluci da otpočnemo učenje stranog jezika i usvojimo nova i proširimo postojeća znanja. Međutim, ne mora biti tako. Nekoliko saveta, koji su se i u praksi pokazali kao tačni, mogu biti od pomoći i uveriti vas da sa učenjem jezika možete krenuti odmah, i bez lažne skormnosti – you can nail it, for real!
- Organizacija – nakon rezultata ulaznog testiranja i konsultacija sa profesorom odredićete tempo i intenzitet dolaska na časove – koliko puta nedeljno i to najčešće u terminu od 90 minuta (sat i po vremena, jedan dvočas). Samim tim, u vašem rasporedu odredite te dane, zaokružite ih, podebljajte, izdvojte nekom drugom bojom i tog dana krenite sa stavom (ne, ovo nije tipičan life coatch savet) – odlazim na čas kako bih saznao/saznala nešto novo što mi može biti od pomoći.
- Motivacija – ovaj segment usko je povezan sa prethodnim – koja je vaša motivacija za učenje jezika? Jasno je odredite. Svejedno da li je u pitanju posao, nauka, ispunjavanje slobodnog vremena, neka vrsta stručnog usavršavanja ili ljubav (da, da, dobro ste pročitali – ova motivacija je u nekim trenucima ,,pokrenula“ učenike da savladaju jezik) – neka to bude motiv koji će vas dodatno inspirisati i podsticati.
- Jasan cilj – želim da naučim i još bolje savladam jezik jer … (dopunite po slobodnoj volji). Na primer: da se oslobodim nesigurnosti prilikom konverzacije, da fluentnije razgovaram sa kolegama/saradnicima/osobama iz inostranstva, da bih upisao/upisala fakultet, da proširim postojeća znanja – pustite mašti i umu na volju.
- Recite šta mislite ili šta vam nije jasno – profesor je tu kako bi vam pojasnio i objasnio sve potrebno za vaš nivo znanja. Nema glupih i suvišnih pitanja, nema ustezanje ili neprijatnosti – pitajte, jasno i glasno recite, pa čak i ako vam se u datom trenutku ne dopada način na koji je profesor nešto objasnio ili ispredavao – recite, zaustavite i ne ustručavajte se.
- Van časa – sam dolazak na časove jezika nije dovoljan kako biste došli do željenog cilja – vreme provedeno u školi samo je malo više od polovine potrebnog za usvajanje. Dakle, pored časova, odredite jedan dan nedeljno, kada ste odmorni, kako biste obnovili ono što ste te nedelje naučili, kako biste postavili neka pitanja ubuduće i kako biste sami sebe preslišali i videli kako napredujete i da li ste zadovoljni učinkom.
- Suočite se sa otporom – prilikom učenja i savladavanja novih znanja ili proširenja starih, mogu se javiti izvesne ,,barijere“ ili ,,otpori“ – nemojte otkazivati časove, svesno kasniti, spavati na času ili konstantno gledati na sat – u sebi vidite šta vas u datom momentu usporava i zaustavlja, slobodno recite profesoru, jer rešenjem ovakve vrste prepreke sve će ići baš kako treba.